top of page

ARAÇ KİRALAMA

İyi bir yolculuk geçirmeniz için araçlarımızı sizlerin konforuna ve tercihine göre ayarlıyoruz...

Araç Kiralarken Mutlaka Önemsemeniz Gereken Maddeler

1. Benzin için ön ödeme

Ön ödemeli benzin ücretleri, seyahat ederken sadelik arzumuza ve aynı zamanda havaalanına seyahat için eklenen her birkaç dakikanın da çok geç gelmesi yüzünden fazla risk oluşturduğundan, uçuşlara geç kalmakla ilgili endişelere hitap etmektedir.

Havalimanının güvenliği de bu sürece önemli ölçüde zaman eklediğinden, kiralama şirketleri araç yakıt ikmali için yeni seçenekler geliştirdiler. Bu riskler onlara ön ödemeli yakıt seçeneği gibi kiralama masasında sert satışlar sağlıyorlar.

İlk olarak yakıt tankı boşaltacağınızdan tam olarak emin olmadıkça veya şafak vakti bir uçuşa yetişme derdi olmadıkça ön ödemeli benzin alma derdine de düşmeyin. Sadece kullandığınız kadar yakıt için ücretlendiren seçenek bile, kendi maliyet hesabınızı yapma tercihinden daha fazla maliyetli olacaktır. Bu da kiralama acentesinin lehine agresif bir şekilde olacaktır.
Bu konuda hatadan kaçınmak için, bir sonraki hatayı da yapmayın

2. Geri dönüş yolunda yakıt ikmali için bir çok başarısız girişimli yol çıkışı aramak

Aracınıza yakıt ikmali için en uygun zaman, onu teslim aldıktan hemen sonradır. Yine de havalimanından veya kiralık acenteden araç ile uzaklaşırken, yakıtı alın ve çevredeki diğer benzin istasyonlarını da not edin. Kiralamanızın sonunda da teslim yerine en kolay erişilebilen veya en uygun fiyata olana gidiş planı hazırlayın. Havaalanlarının çevresindeki yollar sokaklar kafa karıştırıcı ve alışılmadık olabilir. Bu nedenle, eğer ki yakıtınız azaldı ve aynı miktar ile yakıt deposu ile teslim etme gereğini yerine getirmek için uçuş süreniz yaklaştıkça benzin istasyonu aranmayacak yollarda araba sürmek istemezsiniz. Acente ve teslim yerine yakın benzin istasyonlarınızı bilmek sizi rahatlatacaktır.

3. Sigorta satın alma neden no. 1:  Otomobilin sigortası asıl sizi korur.

Bunu bilmeden önce otomatik sigorta poliçelerinin önemli ölçüde değişebileceğini vurgulamamız gerek. Aracı kiraladıktan sonra kendi sigortacınıza bu sigortayı kontrol ettirin.  
Yasal olarak izin verilen minimum teminat miktarına sahipseniz, kiralık araçların tüm hasar ve arızalarını sigortası kapsamayabilir.  Ancak rent a car sigortası olan ve “tam kapsama”, “Full kasko” olarak hizmet veren şirketler ile çalışıyorsanız sigorta gerçekten bir işe yarar. Sigortanın durumunu bulmak için sigortacınızı arayın veya e-posta ile gönderin. İhmal etmeyin sorgulatın.

Önemli: Bireysel Kasko ile Rent a Car Sigortası Farkı Nedir?

Ticari amaçla kullanılan araçlara bireysel kasko yapılması aracı kiralayan kişiyi korumaz. Eğer araç kiralama esnasında hasara karışırsa ve kiralık araç olduğu sigorta firmasınca hasar tespiti esnasında anlaşılırsa sigorta firması hasarı ödemek istemeyecek ve haklı olacaktır. Rent a car sigortaları ise kiralayanı da koruyan sigortalardır. Bu sebeple daha küçük işletmelerden araç kiralarken aracın hem kaskosunun rent a car sigortası olup olmadığını hem bedellerini aracın plakasından sigortacınıza kontrol ettirin.

4. Sigorta satın alma neden no. 2: Kredi kartıda sizi koruyabilir.

Araç kiralarken sigorta alırken kullandığınız kredi kartının da bankalar ile olan anlaşmalarınıza bağlı olarak kendi sigortası da olması muhtemeldir. Yani otomatik sigorta yaptıramadığınız bir şey için kredi kartınız da sizi sigorta anlamında koruyor olabilir.

5. Hasar olursa aracın "kullanım kaybı" nı, her sigorta kapsamıyor. Dikkat edin.

Bir kiralık araç hasar gördüğünde, araç onarım için tamire ve bakıma çekildiğinde firmalar sizden kaybedilen potansiyel geliri karşılamak için “kullanım kaybı” ücretleri uygulayacaktır.
Bu, genellikle o araç için bir günlük kiralama tutarı üzerinden tahsil edilir ve çoğu otomatik sigorta şirketi bu ücreti kapsamaz. Bu sebeple araç kiralarken rent a car sigortası kadar kullanım kaybı ile ilgili acentanın ne gibi sigortası olduğunu sorun. Yoksa sigortacınıza danışın. Bazı kredi kartları da kullanım kaybı durumlarını karşılayacak sigortalara sahiptirler.

TALEP FORMU

Hangi hizmetimizle ilgilendiğinizi seçin. Size geri dönüş yapalım.

Gönderdiğiniz için Teşekkürler

bottom of page